nedelja, 8. januar 2012

H kot Hygge

Nedelje sem imel od nekdaj najraje. Takrat smo bili vedno vsi doma. Dolgo pili kavo...tako dolgo, da se je ohladila in postala zanič. Brali časopis, se pogovarjali. Razmišljali o kosilu, saj navsezadnje je nedelja in kosilo mora biti posebno, nedeljsko. Pa se odločili, da ne bomo hiteli, pojdimo še malo na sprehod in kavo v mesto. Nedelje sem imel od nekdaj rad, ker so bile sproščene. Morda celo edini res sproščeni dan v tednu.

In sedaj si predstavljajte mene, celostno nadrkanega Slovencla, ki si je morda privoščil tistih par ur počitka v nedeljo, kdaj pa zaradi ostalih obvez tudi tega ne, na Danskem. Prva stvar, ki jo je namreč tu potrebno vedeti je, da se tu ne hiti, ne žuri in ne razmišlja o tem, koliko časa imaš na voljo. Dolgo sem razmišljal, čemu bi lahko to pripisal in na zadnje se človek vedno vrne h konceptu, ki je praktično gonilo življenja Dancev: Hygge.

Hygge je koncept, ki se ga ne da prevesti v slovenščino oziroma nima ustreznega prevoda. Danci v angleščino hygge največkrat prevajajo kot "cosyness", vendar mislim, da je se hygge najbolje pojasni kar preko različnih primerov.

Primer 1: Hygge lahko pomeni sproščeno druženje z znanci oziroma prijatelji, ob kavi, filmu ipd. Opisuje tudi "tisti topli filing", ko objet na kavču ležiš s svojo sorodno dušo in ne delaš prav nič.

Primer 2: Hygge lahko človek prakticira tudi sam. Hygge je namreč lahko tudi nekakšno stanje duha, ko smo najbolj veseli, sproščeni, v miru sami s seboj. Zame na primer hygge pomeni že dobro kavo in kakšno čokolado pa knjigo ali film, morda v tem zimskem času tudi kakšno odejo.
Primer 3: Hygge v različnih letnih časih lahko označuje različna dejanja (poleti npr. je čisto hyggelig opazovanje sončnega zahoda na pomolu, medtem ko pozimi tako početje vsekakor ne priporočam saj "boste dobili volka v rit" - in to vsekakor ni hyggelig).

Primer 4: Fredagsbar je klimaks filozofije hygge na faksih po državi. Ob petkih namreč na faksih odprejo barčke, kjer se lahko družiš s študenti ali profesorji, se pogovarjaš o resnih ali manj resnih temah in na koncu celo pristaneš na plesišču in se malo "strgaš s ketne" - pa čeprav te nekje v kotu še čaka torba in v njej naloga "za čez vikend".

Primerov je še več, velja pa pravilo, da je najbolj hyggelig tisto kar je vam najbolj všeč. Za nekatere je dnevni obisk fitnesa hygge par excellence. Za druge bi kaj takšnega bila živa slika pekla. Iz vsega tega pa sledi pomembno sporočilo - hygge si ustvarimo sami, kjerkoli in kadarkoli. Če se nam v tem pridruži več ljudi pa še toliko bolje, saj je hygge atmosfera ne samo zdravju bolj prijazna, ampak vsekakor tudi bolj kreativna. Slovenci pa na to vse preveč pozabljamo - pozabljamo, da možgani veliko bolje funkcionirajo, če niso preobremenjeni, da imamo veliko več energije za ustvarjanje, če si sploh lahko vzamemo tistih pol ure na dan za sprehod ipd. Preobremenjenost v naši družbi vodi do tega, česar smo s časom postali navajeni - stresa. Sam sem ugotavljati, da brez stresa ne morem funkcionirati, da če nisem stalno obremenjen ne vem kaj bi sam s seboj. A menim, da mi ravni zato manjka tisti košček ustvarjalnosti v življenju, s katerim bi lahko izstopal iz ustrojenosti sveta, v katerega sem vpet.

In šele po nekaj časa v tem hyggelig svetu človek spozna, da so Danci s hygge najpomembnejšo stvar v življenju - srečo in zadovoljstvo. In zato tudi ni čudno, da so rangirani kot najbolj zadovoljen oz. najsrečnejši narod na svetu. In ta blog bo namenjen odkrivanju tega hyggelig sveta.

Ni komentarjev:

Objavite komentar